جراحی زیبایی افتادگی پلک

چشم ها دریچه ارتباط ما با جهان خارج هستند و نقش اساسی در روابط اجتماعی ما بازی می کنند. معمولاً در روابط انسانی نگاه کردن به یکدیگر نخستین قدم است. به همین دلیل ظاهر چشم های افراد تأثیر زیادی در قضاوت اولیه دیگران نسبت به فرد و همچنین اعتماد به نفس خود فرد دارد. با افزایش سن، تغییراتی در ساختمان پلک ها ایجاد می شود که باعث می شود فرد ظاهری سالخورده و خسته پیدا کند.

علت افتادگی پلک

۱- ایجاد چروک های ظریف در اطراف پلک ها .
۲- کش آمدن و شل شدن پوست  پلک ها که گاهی منجر به آویزان شدن پوست از لبه پلک و افتادگی پلک می گردد.
۳- تجمع چربی اضافه در زیر پوست از دیگر علل افتادگی پلک می باشد  .
۴- شل شدن عضلات پلک ها .
۵- ایجاد افتادگی پلک یا  افتادگی ابرو
مجموع این تغییرات باعث می شود چهره فرد سال خورده و خسته به نظر برسد. به علاوه در صورتی که این حالات شدید باشد می تواند با مسدود کردن میدان دید جانبی بر عملکرد بینایی فرد نیز تاثیر بگذارد.
جراحی اصلاحی پلک یک جراحی زیبایی  است که به منظور اصلاح این تغییرات و ایجاد ظاهری جوان تر و شاداب تر انجام می شود. بلفاروپلاستی  که یکی از شایع ترین روش های جراحی زیبایی افتادگی پلک است با برداشتن پوست ، چربی و عضله اضافی و اصلاح موقعیت پلک ، باعث بهبود قابل توجهی در ظاهر فرد شده و قیافه ای جوانتر و سرحال تر به فرد می بخشد. نتایج مفید جراحی زیبایی افتادگی پلک تا سال ها و گاهی به صورت مادام العمر برای فرد باقی می ماند.

انواع جراحی بلفاروپلاستی

جراحی زیبایی پلک  ممکن است به تنهایی و یا همراه با سایر روش های جراحی زیبایی مثل کشش پوست صورت یا بالا کشیدن ابرو یا تزریق بوتا کس انجام شود. بطور کلی جراحی زیبایی پلک سه نوع جراحی اصلی را شامل می شود که هریک مزایا و کاربردهای خاص خود را دارد:

۱- جراحی پلک فوقانی

درجراحی زیبایی افتادگی پلک فوقانی ، پوست اضافه روی پلک فوقانی و کیسه های چربی (که به صورت پف کردگی بالای پلک تظاهر می کند) برداشته می شود. به علاوه در صورتیکه افتادگی پلک نیز وجود داشته باشد می توان آن را در حین عمل جراحی زیبایی افتادگی پلک اصلاح کرد. جراحی زیبایی افتادگی پلک فوقانی باعث بهبود شکل و موقعیت پلک فوقانی می شود. به علاوه در صورتی که وجود پوست اضافه یا افتادگی پلک باعث محدودیت دید جانبی شده باشد این مشکل را برطرف می کند و در مجموع ظاهری جوان تر و هوشیارتر به فرد می بخشد. گاهی عمل جراحی بالا کشیدن ابرو نیز همراه با جراحی زیبایی افتادگی پلک فوقانی انجام می شود.

۲- جراحی پلک تحتانی

جراحی زیبایی پلک تحتانی بیشتر به منظور برداشتن کیسه های چربی زیر پلک تحتانی که حالت پف کردگی چشم را ایجاد می کنند انجام می گیرد. معمولاً بخشی از پوست پلک تحتانی نیز برداشته می شود. این تغییرات در مجموع باعث ایجاد ظاهری جوان تر در فرد می شود.

۳- جراحی پلک از طریق ملتحمه

این روش جراحی زیبایی پلک بیشتر در افراد جوان به کار می رود که پوستشان هنوز خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده است و قوام نسبتاً سفتی دارد. در این روش جراحی زیبایی پلک بدون آن که پوست دستکاری شود از طریق برشی در پشت پلک تحتانی (در سمت ملتحمه) کیسه های چربی زیر پلک برداشته می شود. مزیت این روش آن است که نیازی به ایجاد برش بر روی پوست ندارد.

کاندیدای جراحی زیبایی افتادگی پلک

جراحی زیبایی افتادگی پلک را می توان در مطب ، درمانگاه یا بیمارستان انجام داد. معمولاً جراحی زیبایی پلک به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری ندارد. زمان انجام جراحی زیبایی افتادگی پلک متغییر است و بسته به آنکه جراحی روی پلک بالا یا پایین یا هر دو انجام گیرد بین یک تا سه ساعت طول می کشد.جراحی زیبایی پلک معمولاً با بی حسی موضعی انجام می شود اما بسته به وضعیت بیمار و با صلاح دید پزشک ممکن است بیمار به طور کامل بیهوش شود.

در جراحی پلک فوقانی ابتدا برشی موازی چین های طبیعی پلک ایجاد می شود. از طریق این برش پزشک یک بخش هلالی شکل از پوست و عضلات زیر پوستی و تقریباً تمام چربی اضافه را بر می دارد. در صورتی که افتادگی پلک نیز وجود داشته باشد در همین مرحله با استفاده از بخیه های قابل جذب ترمیم می شود. سپس محل برش جراحی زیبایی پلک با بخیه های ظریف بسته می شود.

در جراحی پلک تحتانی نیز برش در پایین مژه ها به موازات چین های طبیعی پلک ایجاد می گردد. چربی اضافه برداشته می شود و درصورتی که پوست اضافه نیز وجود داشته باشد یک برش هلالی نازک از پوست هم برداشته می شود و محل برش با بخیه های ظریف دوخته می شود.
در جراحی زیبایی افتادگی پلک از طریق ملتحمه ، برش در پشت پلک (از سمت داخل پلک) ایجاد می شود و چربی اضافه از همین محل خارج می شود. سپس محل برش با بخیه های قابل جذب ترمیم گردد.

بهترین کاندیدهای جراحی زیبایی پلک  کسانی هستند که حداقل ۳۵ سال سن داشته باشند و افتادگی پلک یا پف زیر چشم (در اثر تجمع چربی اضافه) باعث تغییرات ناخوشایند در چهره شان شده باشد. برای انجام جراحی زیبایی افتادگی پلک لازم است که فرد بطور کلی سالم باشد و بیماری خاصی نداشته باشد. با توجه به روند رو به ،  رشد جراحی های زیبایی برای آنکه بیمار به نتایج دلخواه دست یابد بسیار مهم است که انتظارات واقع بینانه و معقولی از عمل جراحی و نتایج عمل جراحی داشته باشد. برای رسیدن به یک دیدگاه صحیح ، دیدن تصاویر قبل و بعد از جراحی زیبایی افتادگی پلک در افراد دیگر و احیاناً مشورت با افرادی که قبلاً جراحی زیبایی پلک شده اند بسیار کمک کننده است.

جراحی زیبایی افتادگی پلک تاثیری برچه مواردی تاثیر ندارد:

۱- چروک های اطراف پلک .

۲- چروک های  بین ابروها و روی پیشانی (برای درمان این چروک ها تزریق بوتا کس روش مناسبی است ( حلقه های سیاه اطراف چشم ) .

افتادگی ابرو :

به هر حال باید به یاد داشت که جراحی زیبایی افتادگی پلک به هر حال یک عمل جراحی است و عوارض احتمالی آن به سادگی از بین نمی رود . بنابراین برای انجام  جراحی زیبایی پلک مشاوره دقیق تخصصی ضروری است.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب "ساختمان پلک" را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عمل زیبایی پلک مطالعه فرمایید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است