تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

دکتر هادی سرمست / جراحی بینی / نکات مهم درباره جراحی بینی باز که باید بدانید
۵ دقیقه
هزینه-جراحی-بینی-بسته

نکات مهم درباره جراحی بینی باز که باید بدانید

آنچه می خوانید...

بینی، قسمت مرکزی در صورت است که اگر مشکلی در ظاهر آن وجود داشته باشد، کل چهره را تحت تاثیر قرار می‌دهد و هرگونه اصلاحاتی، حتی تغییرات جزئی می‌تواند نتایج قابل توجهی در بهبود کل چهره داشته باشد. اگر قصد جراحی زیبایی بینی دارید به احتمال زیاد با واژه‌های جراحی بینی باز و بسته روبرو شده‌اید، باید بدانید که این دو روش جراحی فقط در ناحیه برش با هم تفاوت دارند. در جراحی بینی بسته برش‌ها از طریق سوراخ‌های بینی و از داخل بینی انجام می‌شود. اما در جراحی بینی باز، برش ها علاوه بر داخل بینی روی ناحیه کلوملا که بافت بین دو سوراخ بینی می باشد، زده می شود.

اگر می خواهید اطلاعات کاملی درباره جراحی بینی باز به دست بیاورید، با ما در ادامه همراه باشید…

ابتدا در ویدئوهای زیر جراحی بینی به روش باز توسط دکتر هادی سرمست، جراح پلاستیک صورت و بینی را مشاهده کنید.

جراحی بینی باز چیست؟

در جراحی بینی باز، یک برش به شکل Z روی کلوملا (بافت بین سوراخ‌های بینی) ایجاد می‌شود، در این حالت زاویه‌ی دید پزشک برای جراحی گسترده‌تر می‌شود و دسترسی به غضروف‌، استخوان و بافت‌های بینی جهت ترمیم و تغییر شکل راحت‌تر صورت می‌گیرد، در جراحی بینی به روش بسته این مزیت‌ها وجود ندارد و دسترسی و زاویه‌ی دید جراح محدود می‌باشد بنابراین در بیشتر مواقع جراحی بینی به صورت باز پیشنهاد می‌شود، عمل بسته تنها در مواردی که مشکلات ظاهری بینی خیلی کم باشند و نوک بینی احتیاج به تغییر شکل نداشته باشد، پیشنهاد می‌شود.

جراحی-بینی-باز

چه زمانی جراحی بینی باز ارجحیت دارد؟

 • زمانی که بینی احتیاج به پیوند غضروف داشته باشد
 • زمانی که نوک بینی احتیاج به تغییرات اساسی دارد
 • در مورد بینی های بزرگتر و برجسته‌تر که پل بینی آن‌ها دارای انحراف بسیار و نامتقارن است.

به طور کلی زمانی که بینی احتیاج به تغییرات اساسی دارد جراحی بینی باز در اولویت قرار می گیرد زیرا دسترسی به ساختار زیرین بینی برای جراح آسان‌تر می‌باشد و تغییرات پایه‌ای را می توان ایجاد نمود. قبل از انجام این جراحی، باید در انتخاب جراح دقت زیادی داشته باشید و با تحقیق و پرس و جو در میان آشنایان و جستجو در اینترنت و مشاهده نمونه کارها، بهترین جراح بینی را انتخاب نمایید.

نتیجه-عمل-بینی
عمل-بینی-کج
جراحی-بینی-انحراف-دار

مزایای جراحی بینی باز

 • زمان جراحی کوتاهتر: از آن‌جایی که وسعت دید جراح در جراحی باز بیشتر است در مدت زمان کمتری می‌تواند به ترمیم و اصلاح مناطق عمیق‌تری از ساختار بینی بپردازد. در این روش با اینکه پوست بلند می‌شود اما کبودی‌های کمتری به‌وجود می‌آید و زمان بهبودی و دوره‌ی نقاهت نیز کاهش می‌یابد. هر چقدر که زمان جراحی کوتاهتر باشد دوره‌ی بیهوشی و عوارض جانبی آن نیز کاهش می‌یابد.
 • ساختار بینی بهتر حفظ می‌شود: در جراحی بینی بسته برش‌های که در داخل سوراخ بینی ایجاد می‌شود می‌توانند باعث تضعیف ساختار بینی شود اما در جراحی بینی باز، با دسترسی بیشتر به ساختار کلی بینی، تکنیک‌های بیشتری قابل اجرا هستند (مانند بخیه‌ها یا پیوند زدن) که این موارد به بهبود ظاهر بینی کمک می‌کنند بدون اینکه یکپارچگی بافت بینی دستخوش تغییری شود، بعلاوه در این روش غضروف بیشتری حفظ می‌شود و ساختار استحکامی بینی کاهش نمی‌یابد.
 • مشاهده‌ی قسمت‌های داخلی بینی در جراحی باز باعث می‌شود جراح بهتر بتواند بافت بینی را بهبود ببخشد. در واقع هرچقدر که بافت‌ها و استخوان‌های بیشتری در دسترس و قابل دیدن باشد، جراح کنترل دقیق‌تری بر شکل‌دهی بینی دارد و به سادگی می‌تواند اقدام به حذف و تغییر شکل بعضی از قسمت‌ها نماید تا در نهایت ظاهر کلی بینی بهبود یابد.
 • در این روش پیوند غضروف آسانتر انجام می‌شود.

نمونه کارهای جراحی بینی دکتر هادی سرمست

جراحی-بینی-باز
بهترین-جراح-بینی-باز
عمل-بینی

مشکلات جراحی بینی باز

 • جای زخم: این بزرگترین مشکلی است که پس از جراحی بینی باز به وجود می‌آید و دلیل آن به علت برش در کلوملا است که پس از آن امکان ایجاد محل زخم (اسکار) قابل مشاهده وجود دارد، البته این اسکار فقط زمانی قابل مشاهده است که از پایین به بینی نگاه کنیم و از آن‌جایی که این یک زاویه‌ی دید رایج نیست، جای نگرانی در این مورد وجود ندارد. هرچقدر که جراح مهارت بیشتری داشته باشد و برش‌ها و بخیه‌ها را در نهایت دقت اعمال کند، رد کمتری از اسکار باقی می ماند و در نهایت با استفاده از روش‌های متنوع مانند پماد‌های مخصوص و یا لیزردرمانی می‌توان هرگونه اسکار باقی مانده از جراحی بینی باز را به حداقل ممکن رساند.
 • بافت‌های بیشتری تحت جراحی قرار می‌گیرند: به علت اینکه بافت‌های بیشتری در جراحی بینی باز زیر تیغ جراح قرار می گیرند ممکن است آسیب بیشتری به بافت‌ها وارد شود که از لحاظ تئوری ممکن است باعث شود دوره‌ی بهبودی افزایش یابد اما همان‌طور که قبلاً اشاره شد پزشک با داشتن دید بهتر می‌تواند اصلاحات دقیق‌تری انجام دهد.
 • تورم و التهابات ایجاد شده پس از این جراحی بیشتر است.
 • مقدار بخیه‌هایی که در این روش در قسمت داخلی و خارجی بینی استفاده می‌شود بیشتر است بنابراین دوره‌ی بهبود ممکن است افزایش یابد. بخیه‌های خارجی ۵ تا ۷ روز پس از جراحی خارج می‌شود.

چه افرادی می‌توانند جراحی بینی باز انجام دهند؟

تمام افرادی که از اندازه، ظاهر، تقارن و یا موقعیت بینی خود رضایت ندارند می‌توانند جراحی بینی باز را انجام دهند. مانند تمام جراحی‌هایی که به قصد زیبایی انجام می‌شود باید از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشید تا کاندید مناسبی جهت جراحی بینی باز باشید.

عوارض جراحی بینی باز

کبودی و تورم پس از یک هفته کاهش می‌یابد. تا چند ماه ممکن است بینی شما التهاب داشته باشد و ظاهر نهایی آن به طور کامل مشخص نباشد اما پس از این مدت به احتمال زیاد از نتایج جراحی و اصلاحات انجام شده راضی خواهید بود.

هزینه جراحی بینی باز

هزینه جراحی بینی باز با بسته متفاوت است و با توجه به پیچیدگی مشکلات بینی این هزینه تعیین می شود. برای مشاوره و اطلاع از هزینه جراحی بینی دکتر هادی سرمست با شماره ۰۹۹۲۳۵۵۵۵۱۴ در ارتباط باشید.

منابع:
https://www.facialdoc.com/blog/what-is-an-open-rhinoplasty/

دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *