شکستگی لاله گوش

یكی از صدماتی كه ممكن است به لاله گوش وارد شود ، ضربه هایی است كه ممكن است باعث شكسته شدن لاله گوش شوند. البته این یك اصطلاح است و در واقع درون لاله گوش هیچ استخوانی وجود ندارد تا بشكند . شكستگی لاله گوش اصطلاحا وقتی بكار می رود كه غضروف لاله گوش بر اثر ضربه ، بشكند .

شکستگی لاله گوش بیشتر در كشتی گیرها یا مشت زنان رخ می دهد . معمولا وقتی لاله گوشی شكست اگر به موقع به پزشك مراجعه نشود پس از مدتی یك بافت اضافی در محل شكستگی ایجاد می شود كه شكل ظاهری لاله گوش را تغییر می دهد .

علل

شکستگی لاله گوش باعث خونریزی زیر پوستی میشود یعنی در نقطه ای كه غضروف لاله گوش شكسته ، بین پوست و غضروف ، خون جمع شده و اگر این خون به موقع تخلیه نشود پس از مدتی ، تغییر بافتی پیدا كرده و شكل لاله گوش را تغییر می دهد . آنوقت ما به این لاله تغییر شكل پیدا كرده می گوییم :

چیزی كه یك كشتی گیر باید درباره شکستگی لاله گوش بداند این است كه حداكثر تا 12 ساعت فرصت دارد كه پس از شكسته شدن لاله گوش به پزشك مراجعه كند تا خون را از زیر پوست لاله خارج كند ( هرچه زودتر ، بهتر . چون هرچه زمان بیشتری میگذرد خون بیشتر حالت لختگی پیدا می كند ) . لاله ای كه در اثر شکستگی تغییر شكل پیدا كرده و گوش گل كلمی تبدیل شده را میتوان با جراحی زیبایی گوش ترمیم كرد اما هزینه به مراتب بیشتری دارد .

نكته :

1-اصلا لاله گوش در عمل شنیدن نقشی ندارد . خواه لاله گوش شما سالم باشد یا گل كلمی یا حتی اگر اصلا لاله گوش نداشته باشید ! نباید مشكلی در شنیدن بوجود بیاید . اما اگر در شنیدن صداها مشكلی دارید باید برای بررسی بیشتر به پزشك مراجعه كنید چون ممكن است ضربه ای كه به لاله گوشتان وارد شده به قدری شدید بوده كه به بخشهای داخلی و حساستر گوشتان هم آسیب رسانده .

گروهی كه شکستگی لاله گوش را عمدی می دانند و شاهد خود را، سالم بودن گوش بعضی از كشتی گیران و به خصوص كشتی گیران خارجی می دانند و اعتقاد دارند كه، گوش گل كلمی مخصوص افراد خاصی است !

شکستگی لاله گوش در کشتی گیران

مقالات مرتبط

بینی

حتما تا به حال توجه كرده اید كه همیشه می توان یك كشتی گیر را بین هزاران ورزشكار تشخیص داد و البته حتما باز هم می دانید كه این تمایز نه به خاطر هیكل عضلانی و پیچ در پیچ، بلكه به خاطر گوش های گل كلمی و پیچ در پیچ آنها در اثر شکستگی لاله گوش است!

در مورد این گوش های گل كلمی داستان های زیادی شنیده ایم؛ مثلا اینكه شکستگی لاله گوش نوعی معرفی نامه یا شناسنامه كشتی گیر بودن است و بعضی كشتی گیران برای اعلام نوع ورزشی كه انجام می دهند، عمدا گوش های خود را می شكنند .

البته بهانه بعضی از كشتی گیران هم برای انجام شکستگی لاله گوش عمدی، درد زیادی است كه شكستن گوش هنگام تمرینات یا مسابقات ایجاد می كند. این دسته، گوش خود را می شكنند تا هنگام مسابقه مشكلی ایجاد نكند.

فدراسیون كشتی جمهوری اسلامی ایران ضمن شایعات خواندن این داستان ها و ادعاها در این باره می گوید: شکستگی لاله گوش اتفاقی است كه هنگام تمرین و مسابقه برای اكثر كشتی گیران می افتد. هنگام زیرگیری و سرشاخ شدن، گاهی فشار یا ضرباتی به گوش وارد می شود كه باعث به اصطلاح شکستگی لاله گوش و ایجاد حالت گل كلمی می شود.

گوش بعضی كشتی گیران نرم تر بوده و انعطاف پذیری بیشتری دارد و به همین علت خیلی كمتر بر اثر ضربه یا فشار شكسته می شود و از طرفی شکستگی لاله گوش در زمان مناسب خود قابل درمان بوده و ایجاد فرم گل كلمی بر اثر شكستگی های متوالی و پشت سر گوش هم ایجاد می شود. هرچه كشتی گیر تمرینات بیشتری داشته باشد، تغییر شكل گوش ناشی از شکستگی لاله گوش بیشتر و شدیدتر خواهد بود.

جلوگیری

و تنها راه جلوگیری از بروز شکستگی لاله گوش را استفاده از گوشبندهای خاص عنوان كرد كه درصورتی كه مانعی برای تمرین ایجاد نكرده و به طرفین آسیب نرساند، قابل استفاده است. البته تا به حال مشاهده نشده است كه در مسابقات جهانی یا بین المللی از این وسیله استفاده شده باشد.

برای مطالعه ” جراحی زیبایی گوش در تهران” کلیک کنید .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.